Devet / Nine - KINO - Cinemania group d.o.o., filmi, novice, kino, igralci, nagradna igra, box office
PRVA STRAN NOVICE KINO DVD BOX OFFICE PRESS POVEZAVE O NAS KONTAKT
     V KINU      |      ARHIV
PRIDRUŽI SE NAM NA   sreda, 9 oktober 2024
Devet (2009)
(Nine) URADNA STRANURADNA STRAN IMDBIMDB
 Devet - Nine
mjuzikl / romantični   |  118 min
DRŽAVA: ZDA
REŽIJA: Rob Marshall
SCENARIJ: Federico Fellini , Ennio Flaiano
IGRALCI: Daniel Day-Lewis, Judi Dench, Kate Hudson, Nicole Kidman, Penélope Cruz, Stacy Ferguson, Marion Cotillard, Sophia Loren, ...
DIREKTOR FOTOGRAFIJE: Dion Beebe
PRODUCENT: Marc Platt , Rob Marshall , John DeLuca
IZVRŠNI PRODUCENT: Kelly Carmichael , Michael Dreyer
"Bodi Italijan. Živi današnji dan, kakor da je zadnji."

-- "Bodi Italijan," DEVET



Strast, domišljija, poželenje, ljubezen, umetnost, eleganca, zablode, sanje - za svetovno znanega režiserja v 60-ih letih prejšnjega stoletja, Guida Continija, je bilo življenje vedno cirkus, ki pa se mu zdaj v tem razburljivem, provokativnem dramatičnem mjuziklu, DEVET, ne more izogniti.

Izjemni režiser Guido se pripravlja na začetek produkcije svojega težko pričakovanega devetega celovečerca, Italija. Nenadoma izgubi nadzor tako nad svojim poslovnim kot tudi ljubezenskim življenjem. Obkrožen z osupljivimi ženskami - zapeljivo ljubimko Carlo, zvesto ženo Luiso, igralsko muzo Claudio, kostumografinjo in zaupnico Lilli, spogledljivo novinarko, prostitutko iz njegovega otroštva in mamo - išče navdih in rešitev iz brezna, v katerega se pogreza. Njegova poželenja, spomini in sanje se zlivajo v dinamično, razsežno glasbeno domišljijo. Nine je vse bliže trenutku, ko mora Guido premagati svoje demone in zaklicati "Akcija!"

Domiselna, večkrat nagrajena broadwayska glasbena senzacija v filmski različici, pod režisersko taktirko Roba Marshalla, prikazuje krizo srednjih let filmskega umetnika.


IGRALSKA EKIPA


DANIEL DAY-LEWIS (Guido Contini) je svoj igralski prvenec zabeležil že pri štirinajstih letih v celovečercu Sunday, Bloody Sunday. Na gledaliških odrih je svojo prelomno vlogo odigral v produkciji Another Country. Po vlogi v zgodovinski pustolovščini The Bounty leta 1984 se je naslednje leto dokazal v filmih My Beautiful Laundrette in A Room With a View. Leta 1985 je prevzel glavno vlogo v biografski drami My Left Foot in si priigral svojega prvega oskarja. V gledališča se je vrnil v Hamletu, vendar se je predčasno umaknil in nikoli več zaigral v gledališki produkciji.

Leta 1992 se je uspešno vrnil v kinematografe, ko je zaigral v romantični pustolovščini The Last of the Mohicans. Leto pozneje smo ga v glavni vlogi lahko videli tudi v romantični drami The Age of Innocence in biografski drami In the Name of the Father, ki mu je prinesla še drugo nominacijo za oskarja. Na vrhu seznama igralcev se je njegovo ime pojavilo tudi pri zgodovinski drami The Crucible in športni drami The Boxer. Po petletni odsotnosti se je vrnil v filmski svet, in sicer z vlogo v kriminalni drami Gangs of New York. Povratek je bil izjemno uspešen, saj se je še tretjič znašel med oskarjevimi nominiranci. Leta 2005 je zaigral v drami The Ballad of Jack And Rose, ki jo je režirala njegova žena Rebecca Miller, hčerka dramatika Arthurja Millerja. Predlani je znova navdušil tako kritike in občinstvo, tokrat v drami There Will Be Blood. S to vlogo se je pridružil dvakratnim dobitnikom Oskarja.


PENÉLOPE CRUZ (Carla) se je mednarodno uveljavila v izjemnih španskih uspešnicah, kot so Jamón, Jamón, La Nina De Tus Ojos in Belle Époque. Velja za muzo režiserja Pedra Almodovarja, ki jo je povabil k sodelovanju v projektu Todo Sobre Mi Madre (All About My Mother). Filmu so dodelili Oskarja za najboljši tujejezični film. Za vlogo v celovečercu Volver je postala prva španska nominiranka za Oskarja v kategoriji najboljša igralka. V ameriškem filmu je prvič zaigrala leta 2000, v romantični drami All the Pretty Horses. Sledile so uspešnice Vanilla Sky, Sahara in Bandidas. Na letošnji podelitvi Oskarjev je za vlogo v mojstrovini Woodyja Allena, Vicky Cristina Barcelona, prejela nagrado za najboljšo stransko igralko. Poleg tega so ji namenili tudi nagrado BAFTA in nominacijo za Zlati globus.


MARION COTILLARD (Luisa) je lani prejela Oskarja za svojo izjemno delo v celovečercu La Vie En Rose. Zgodilo se je prvič po skoraj 50-ih letih, da je Oskarja prejela igralka, ki je vlogo odigrala v neangleško govorečem filmu (leta 1961 ga je prejela Sophia Loren, ki igralsko zasedbo dopolnjuje tudi v filmu Nine). Marion je prejela tudi nagrado BAFTA, Zlati globus in dva Cezarja. Med njene najodmevnejše vloge sodijo tiste v filmih Lisa, La Belle Verte, Furia, Les Jolies Choses in Taxi. Slednji se je nato zavrtel še v dveh nadaljevanjih. V angleško govorečem filmu se je prvič preizkusila leta 2003, v pustolovski komediji Big Fish. Naslednje leto je prepričala kritike z vlogo v drami A Very Long Engagement, za katero je prejela Cezarja za najboljšo stransko igralko, ter v skrivnostni drami Innocence. Pozneje je med drugim zaigrala tudi v celovečercih Mary, Burnt Out, A Good Year, Dikkenek in You And Me.


NICOLE KIDMAN (Claudia Jenssen) je leta 2003 za vlogo Virginie Woolf v filmu The Hours, posnetem po romanu Michaela Cunninghama, prejela Oskarja in Zlati globus za najboljšo igralko, nagrado BAFTA in na Berlinskem filmskem festivalu Srebrnega medveda za najboljšo igralko. Poleg tega je bila nominirana za nagrado Screen Actors Guild. Tudi s filmom Moulin Rouge si je prislužila nominacijo za Oskarja in prejela Zlati globus. V Ameriki je prvič opozorila nase leta 1989 z vlogo v psihološkem trilerju Dead Calm. Leta 1991 je bila za vlogo v filmu Roberta Bentona Billy Bathgate prvič nominirana za Zlati globus. Med nominirankami za to nagrado je bila pozneje še šestkrat, in sicer za vloge v filmih The Others, Cold Mountain, Birth, To Die For, Moulin Rouge in The Hours. Za zadnje tri vloge je nagrado tudi prejela. Med njenimi uspešnicami gre omeniti tudi celovečerce Eyes Wide Shut, Practical Magic, The Peacemaker, Portrait of a Lady, Days of Thunder, Malice, My Life, Far and Away, Batman Forever, Dogville, The Human Stain, The Interpreter in Bewitched. Leta 2006 je posodila svoj glas v animiranem filmu Happy Feet, nato pa je zaigrala še v filmih The Invasion, Margot at the Wedding, The Golden Compass in Australia.


FILMSKA EKIPA


ROB MARSHALL (režija, produkcija, koreografija)
Kot režiser se je podpisal pod dva z Oskarjem nagrajena celovečerca, Chicago in Memoirs Of a Geisha. Za prvega, ki so mu sicer namenili skupno šest Oskarjev, je v kategoriji najboljša režija prejel nagrado Director's Guild, nominacije za oskarja, zlati globus in BAFTA ter nagrado newyorških kritikov in nagrado The National Board of Review. Uspešnici Memoirs Of a Geisha so dodelili tri Oskarje, tri nagrade BAFTA, Grammyja in Zlati globus.

Nazadnje je poskrbel za izvršno produkcijo, režijo in koreografijo posebne NBC-jeve oddaje Tony Bennett: An American Classic ter si prislužil še drugo nagrado Director's Guild in tri emmyje. Režiral je televizijski mjuzikl Annie. Film se je potegoval za Emmyja v 12 kategorijah. Marshall ga je prejel za najboljšo koreografijo. Šestkratni nominiranec za nagrado Tony je prevzel vlogo režiserja in koreografa pri produkcijah Cabaret in Little Me. Njegov koreografski prvenec je broadwayski Kiss of the Spider Woman. Za koreografijo je poskrbel tudi pri celovečercu The Cradle Will Rock ter mjuziklih Cinderella, Mrs. Santa Claus in The Kennedy Center.


MICHAEL TOLKIN (scenarij)
Kot režiser in producent je ustvaril celovečerca The New Age in The Rapture. Slednji je bil nominiran za tri nagrade Spirit. Dvojno vlogo, tokrat scenarista in producenta, je prevzel pri uspešnici The Player, za katero je prejel nagrado Writers Guild, nagrado britanske akademije in nagrado čikaških filmskih kritikov, nominiran pa je bil tudi za Oskarja. Kot soscenarist je sodeloval pri projektih The Burning Season, Deep Cover, Deep Impact in Changing Lanes.


ANTHONY MINGHELLA (scenarij)
Njegovemu celovečercu, The English Patient, za katerega je napisal tudi scenarij, so leta 1996 dodelili devet Oskarjev, med drugim za najboljši celovečerec in najboljšo režijo, poleg tega pa tudi dva Zlata globusa in šest nagrad BAFTA. Leta 1999 je Minghella za film The Talented Mr. Ripley prejel nagrado za najboljšega režiserja pri National Board of Review. Cold Mountain (2003), za katerega je priredil scenarij po romanu Charlesa Frazierja, je prejel sedem nominacij za Oskarja, sedem nominacij za Zlati globus in enajst nominacij za nagrado BAFTA. Renée Zellweger je v kategoriji najboljša stranska igralka prejela vse omenjene nagrade.

Režiral je še celovečerca Truly, Madly, Deeply (tudi scenarij) in Mr. Wonderful ter poskrbel za izvršno produkcijo filmov The Interpreter, The Quiet American, Iris, Margaret in Michael Clayton.
BOMBNA MISIJA, ŠKATLA in DEVET iz domače...
DEVET in NEW YORKER
Utrinki s premiere filma Devet
Penélope Cruz je navdušila
Znane so nominacije za 82. nagrado Oskar
Nominiranci za zlati globus
Neverjetna zasedba v filmu Devet
Letošnje in prihodnje leto bogato z nasl...
V KINU: oktober 2024
 Sestre v savni / Savvusanna sõsarad  Sestre v savni
(Savvusanna sõsarad)
17. 10. 2024


PRVA STRAN

NOVICE
Mediji o nas
Arhiv


KINO
V kinu
Arhiv


DVD
Na DVD-ju
Arhiv


BOX OFFICE
Distribucija - SLO
Top all time - SLO
Obisk - SLO


PRESS

POVEZAVE



O NAS

KONTAKT

Facebook Cinemania group
KONTAKT